Ana Sayfa

Dördüncü Kuvvet MEDYA- Özgür Gazeteciler Platformu

Dördüncü Kuvvet MEDYA- Özgür Gazeteciler Platformu

.


    Gündem
    Medyascope
    Medyajans
    MedYaram
    Röportaj/ Sohbet
    Medya Dosyası
    Yerel Medya
    Gazete Tirajları


    Medya Kitaplığı
    Araştırmalar/Tezler
    Media Studies
    Media Net Link
    Köşelerde Medya
    Meslek İlkeleri


    Tezcan'lık
    Karikatür
    MedyaRazzi
    Meslek İlkelleri


    Medya-Forum
    Eleştiriler-Öneriler
    Tartışma Platformu
    Tekzip-Açıklama


    TGC
    TGS
    ÇGD
    Basın Konseyi
    Örgütlerden


    Künye
    Reklam
    Ahmet Tezcan
    Ertuğrul Acar


Bir-Net             AHMET TEZCAN
             DİLEK YARAŞ
             ESRA D. ARSAN
             FERZENDE KAYA
             FUAT UĞUR
             HASAN ÖZSAN
             KORAY DÜZGÖREN
             MURAT SEKMEN
             NECEF UĞURLU
             RAGIP DURAN
             ÜMİT OTAN
             YAVUZ BAYDAR
             ZAFER ÖZCAN


Medya konusundaki tartışmalara katılabilmek, medya eleştirilerinizi Dördüncü Kuvvet Medya'da yayınlatabilmek ve sayfalarımızdaki değişiklikleri size bildirmemiz için lütfen listemize üye olun.

Gelen Mesajların Listesi


Medyakronik
"Medyanın kronikleşmiş hallerine eleştirel bakış" sloganıyla yayın hayatını sürdüren Medyakronik, haftanın 5 günü medyada yer alan haberleri mercek altına yatırıyor. Siteye yazılarını veren isimler; Nabi Avcı, Tanıl Bora, Nuray Mert, Umur Talu, Nilgün Toker, Kürşat Bumin, F. Suntur ve Gökhan Özcan. Sitede ayrıca; Aakademi, Tartışma ve linkler bölümü de yer alıyor.


Bianet
IPS İletişim Vakfı bünyesindeki BİAProjesi, Avrupa Birliği MEDA Fonu'nunca desteklenmekte. Sitede güncel haberlerin yanısıra medya ile ilgili haberlere genişçe yer veriliyor. Sitenin temel amacı Türkiye'de alternatif bir medya yaratarak yerel medyaya daha fazla yer vermek. Sitede, Sokaktan, Tartışma, Fotoğraf - Çizgi, Sesli Haber, Kırmızı Biber, Araştırma gibi bölümler var.


Antimedya
"Hiçbir basın tekeli ile alakamız yoktur” sloganını kullanan Antimedya'da, Güncel, Ansiklomedya, Anti-Makale, Bu Yazılar Okunmalı, Metin'e Mektup, Laf Ola, Unutmayalım, Sess, Bi Tarihte, Eskidenci Abi, Portre, Küfür / Özgü ve Alo Antimedya gibi bölümler var.


Turkey Update
Türkiye’deki uluslararası medya kuruluşları adına çalışan gazetecilerin oluşturduğu Turkey Update'nin editörlüğünü, Le Monde ve Middle East International yazarı İsviçreli Nicole Pope yapıyor. Sitede, Türkiye’deki uluslararası platformu ilgilendiren olaylar ve ülkemizi etkileyen dış gelişmeler üzerine görüş ve eleştiriler yayınlanıyor. Washington Post ve Economist'in Türkiye temsilcisi Amberine Zaman; Hollandalı Froukje Santing; Le Figaro, Le Point, Le Soir ve Le Temps yazarı Eric Biegola'nın Türkiye hakkındaki görüşlerine bu siteden ulaşılabilir.
RTÜKTürrkiye'de radyo ve televizyon yayınlarını denetlemekle görevli Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun internetteki sitesi. Sitede RTÜK mevzuatı, kurul üyeleri, kurumun faaliyetleri, Alo RTÜK hattına gelen mesajlar ile RTÜK basın bildirilerine ulaşmak mümkün. Ayrıca, Sayısal yayıncılık hakkında bilgiler verilmekte.


Akdeniz Ünv. İletişim Fakültesi
Anadolu Ünv. İletişim Fakültesi
Ankara Ünv. İletişim Fakültesi
Atatürk Ünv. İletişim Fakültesi
Bahçeşehir Ünv. İletişim Fakültesi
Başkent Ünv. İletişim Fakültesi
Doğu Akdeniz Ünv. İletişim Fakültesi
Ege Ünv. İletişim Fakültesi
Galatasaray Ünv. İletişim Fakültesi


OJR
İnternet Haberciliği konusunda iyi bir kaynak olan OJR'nin, dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinde muhabir ağı bulunuyor. Dünya gündemindeki olayları derinlemesine ve farklı bakış açısıyla sunuyor. Sitede yer verilen makaleler dikkate değer nitelikte.


ChomskyDünyada medya eleştirisi alanında en büyük otoritelerden biri olan MIT profesörü Noam Chomsky'nin, yapıtları ve faaliyetleriyle ilgili en ciddi site. ZMag tarafından hazırlanan The Noam Chomsky Archive'de Chomsky’nin konferansları, yayınlanmış çalışmaları, kendisiyle yapılan röportajlar ve Chomsky hakkındaki diğer sitelere linkler var.


FreeDom Forum
İletişim ve İfade özgürlüğünü savunanlarca oluşturulan Freedom Forum, geniş bir kaynağa sahip. Sitede insanların düşüncelerini paylaşacakları ortamlar oluşturulmuş. Ayrıca düzenlenen faaliyetler hakkında ziyaretçilere bilgiler de veriliyor. Siteyi kuranlar, özgür haber, özgür atmosfer ve özgür bir yaşam istiyor.


FAİRMedyayı izleyen ve eleştiren bir site. FAIR, sansürün her çeşidine karşı çıkan organizasyon, medyada yer alan haberlerin sansürlenip sansürlenmediğini takip ederek, insanlara duyuruyor.


Media Central
Medyanın bütün alanlarıyla ilgili yeni haberlere yer veren Media Central'da, bilim-teknoloji, internet, elektronik ve siber medya ile ilgili teknolojideki son gelişmeler, çokuluslu medyanın faaliyetleri ile ilgili haberleri bulmak mümkün.


NewsWatch
"Haberler hakkında görüşler" sloganıyla, ciddi medya eleştirisi yapan sitelerden biri. News Watch bir ara ekonomik zorluklar dolayısıyla zor günler geçirmişti. Ulusal ve uluslararası siyasi-ekonomik gelişmelere, ABD medyasındaki yayınları hedef alan eleştirilere yer veriyor. Medya etiği üzerine yapılan röportajlara da yer veriliyor.


DOJ
Department of Journalism
, San Francisco Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nün medya eleşteri sitesi. Sitede dünyanın çeşitli ülkelerine ait medya etiği ile ilgili çalışmalar ve metinler yer alıyor.


Gazetecileri Koruma Örgütü'nün kurmuş olduğu örgüt, dünyanın herhangi bir bölgesinde görev yapan gazetecilerin yaşadığı sorunları aktaran bir site. Ayrıca kuruluş, zor durumda kalan gazetecilerin başvurması durumunda imkanları dahilinde yardımda bulunuyor.


IFJDünyadaki basın sendikalarının bir araya gelerek oluşturduğu Uluslararası Gazeteciler Federasyonu, gazetecilerin karşılaştığı zorluklara karşı uluslararası dayanışmayı sağlamayı amaçlıyor. 5 kıtada 60 ülkede yaklaşık 250 bin gazetecinin ortak sesi olan federasyon gazetecilerin güvenli bir ortamda çalışması için de çalışmalar yapıyor.


EİMAvrupa Medya Enstitüsü (EIM)'nün sitesi. EIM’in amacı, medyadaki gelişmelerin insanların hayatını ne yönde etkilediğini ortaya koymak. Medya ve demokrasi amanında da çalışmaları olan kuruluşun sitesinde çalışmalarıyla ilgili konferanslara da ulaşmak mümkün.


Avrupa Komisyonu Enformasyon Toplumu Kurulu (ECISD) Avrupa Komisyonu bünyesinde başlatılan girişim, dijital teknoloji kullanımını bütün Avrupa’ya yayarak, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin vatandaşlarını iletişim teknolojilerini kullanabilecek donanıma sahip hale getirmeyi amaçlıyor.Elektronik Medya Düzenlemeleri Konusunda Makaleler

Uluslararası Gazeteciler Enstitüsü

Amerikan Gazete Editörleri Derneği

Journalism Education Association

Reporter.Org

theory.org

Leeds Üniversitesi’ne bağlı İletişim Çalışmaları Enstitüsü


Jurnal Net
Nisan 2000'de yayın hayatına başlayan Jurnal.net, medya haberlerinin yer aldığı bir site. Ayrıca internet, bilim ve teknoloji, ekonomi ve kültür sanat haberlerini de bulmak mümkün. Türkiye'deki gazete, dergi, televizyon ve radyolara da ulaşmak mümkün.


Dokuz Sütun
Dokuz Sütun Gazeteciler Platformu'
nun amacı; "Çalışanlar aleyhine yaşanan gelişmelerin önüne geçilmesinde varolan mesleki örgütlerin yetersiz kaldığı sonucuna varan bir grup basın çalışanı tarafından oluşturulmuş interaktif mesleki bir birliktelik." Sitede güncel haberler, gazetecilikle ilgili araştırmalar ve basın kanunu gibi başlıklar var.


Kuva-yı Medya
Kuva-yı Medya’da, Kapak, Haberler, Gazete-Dergi Satışları, Medya Borsa, Söyleşi, Medya Çekirdekleri, kitap ödüllü Medya-Test, izleyicilerin görüşlerine yer verilen Kuvva Meydanı, Montaj Hattı bölümleri yer alıyor.


İlef Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin sitesi. Üniversite ve fakültedeki faaliyetlerin yanı sıra, iletişim, medyadaki gelişmeler, medya eleştirisi ve etiği üzerine haber, yorum ve araştırmalara yer veriyor. Sitede, ulusal ve yabancı gazetelere, medya kaynaklarına, on-line haber sağlayıcılara, TV istasyonlarına ulaşılabiliyor. İlef, diğer iletişim fakültelerinin sitelerinden içeriğiyle ön plana çıkıyor.İletişim Bilimci İrfan Erdoğan'ın kişisel veb sitesi. Sitede Erdoğan'ın yapmış olduğu çalışmalar, yazmış olduğu makaleler ve yayınlanmış kitaplarını bulmak mümkün. İletişim bilimiyle uğraşanlar için iyi bir kaynak.Bayşbakanlık Enformasyon Genel Müdürlüğü Başbakanlığa bağlı Basın-Yayın Genel Müdürlüğü'nün web sitesi. Siteden yerli ve yabancı medya kuruluşlarına ulaşılabiliyor. Dış basında Türkiye adlı bir bölümün yanı sıra, dış basının günlük haber başlıkları da Türkçe olarak yayınlanıyor. Diğer yandan, Anadolu Basını'na haber servisi de yapılıyor.Gazi Ünv. İletişim Fakültesi
İstanbul Ünv. İletişim Fakültesi
İst. Bilgi Ünv. İletişim Fakültesi
Kocaeli Ünv. İletişim Fakültesi
Maltepe Ünv. İletişim Fakültesi
Marmara Ünv. İletişim Fakültesi
Selçuk Ünv. İletişim Fakültesi
Yeditepe Ünv. İletişim Fakültesi


AJR
Dünya medyasından haberlerin geniş bir şekilde yer aldığı sitede, uluslararası medya kuruluşmarının faaliyedtlerini izlemek mümkün. AJR Ayrıca Amerikan medyasının gündeminde olan konular hakkında yazılan makalelere yer veriliyor.


MediaWatch
MediaW Watch
medyanın haber verme ve bilgilendirme görevinin ihlal edildiği durumlarda medya gözlemciliği yapan bir site. Eğitici video ve CDler dağıtarak, bültenler yayınlayarak, medyanın haber verme fonksiyonunda açıklık ve objektivite sağlanmasına ve halkın bilinçlenmesine çalışıyor.


CJR
ABD'nin en köklü medya analiz ve medya kritik kuruluşlarından biri olan Colombia Journalism Review yaklaşık 40 yıl önce, faaliyete başladı. CJR halen Amerika'nın medya analiz konusunda en etkili organizasyonlardan biri.


PWMedyada etik konusunda çalışmala yapan Press Wise'ın sitesinde etik üzerine bilgi ve eğitim veriyor. Gazetecilik mesleğinin kalitesini yükseltmek; medyadaki yayınlardan gören, şikayetçi olan kişilere yardım sağlamak, yol göstermek; medya hukuku ve basın-yayın politikaları üzerine ciddi araştırmalar yapmak ve sonuçlarını tartışmaya açmak, amaçları arasında yer alıyor.


AterNet
Amaçları, bağımsız bakış açısıyla haber ve bilgi sunanarak alternatif gazetecilik yapmak. AltarNnet'te, gazetecilik mesleği üzerine çok sayıda makaleye ulaşmak mümkün. Ayrıca siteye e mail adresini kaydettiğiniz takdirde, değişiklik ve faaliyetlerden haberdar oluyorsunuz.


Paper Tigers
1981'de amatör bir amaç uğruna temelleri atılan Kağıt Kaplan organizasyonu bugün profesyonelce faaliyetler sürdürüyorlar. Amaçları; medyanın çarpıttığı haberlerin arka planını araştırarak gerçeğin ortaya çıkmasını sağlamak. Amatör kameralarını yanlarından ayırmayan Kağıt Kaplanlar, videoya çektikleri görüntüleri internet vasıtasıyla dağıtıyorlar. Sitede geniş bir video arşiv bölümü var. Ayrıca medya eleşteresi konusunda yapılan konferansların kayıtlarını da sitelerinde bulmak mümkün.


ProjectSonoma Üniversitesi İletişim ve Haberleşme Bilimleri Profesörü Carl Jensen tarafından başlatılmış ve sonradan organizasyon haline gelen Project Censored, bir, medya araştırma çalışması. Amacı, toplumun haberdar olması gereken ancak medyanın bu görevini yerine getirmemesi sebebiyle hasıraltı edilen haber ve olaylar.


RSF Mesleki uğraşlarında tehdit edilen gazetecilerin özgürlüğü için çalışan bağımsız bir dernek olan Sınır Tanımayan Gazeteciler Cemiyeti'nin sitesi. Basın konusunda kamuoyunun dikkatini çekmek için kampanyalar, uluslararası toplantılar düzenliyorlar ve gazetecilere yapılan saldırılar konusunda aylık ve yıllık raporlar hazırlıyorlar. Derneğin Türkiye Temsilciliğini Nadire Mater - Erol Önderoğlu yapıyor.


Çok uluslu bir yapıya sahip olan ICA, iletişim alanında sistematik çalışmaları geliştirmek için her yıl geniş katılımlı konferanslar düzenliyor. Konferanslar hakkında bilgiye ve kuruluşun yayınlarına bu siteden ulaşmak mümkün.


NIT
Yeni Enformasyon Teknolojileri Projesi / NITP Avrupa Komisyonu tarafından olutturulan projenin hedefi, enformasyon toplumunda izlenecek kültür ve eğitim politikaları için ortak amaç oluşturmak.


The Reporters Committee for Freedom of the Press

Association for Women Journalists

Databank for European Codes of Journalism Ethics

Asian American Journalists Associaton

Daniel Chandler’ın sitesi

popcultures.com

The Edward Said Archive (TESA)