ANA SAYFA
AKTÜEL
  Medyascope
  Medyajans
   Yazarlar
  Röportaj/Sohbet
  Tirajedi Raporu
AKADEMEDYA
  Araştırmalar
  Media Studies
  Medya Kitaplığı
  Media Net Link
  Köşelerde Medya
  Meslek İlkeleri
KO'MEDYA'
  Tezcanlık
  Karikatür
  Meslek İlkelleri
  MedyaRazzi
FORUM
  Sizden Gelenler
  MedyaKritik
  Chat/Sohbet
  Tekzip-Açıklama
MESLEK ÖRGÜTLERİ
  TGC
  TGS
  Basın Konseyi
  Örgütlerden
İLETİŞİM
  E-Mail Adresimiz
atezcan@bir.net.tr
ICQ:25171964


Ev Sahibimiz
Bir-Net
TEŞEKKÜRLER

Özgür Gazeteciler Platformu

21 Ekim 2000
 

Sabah artık Ciner”in

Sabah Gazetesi'nin ve Sabah Pazarlama'nın çoğunluk hisselerini Park Holding'in patronu Turgay Ciner aldı. Sabah'ın yönetimi böylelikle Ciner'e geçti. Ayrıca, ATV, BBD ve Bir Numara Yayıncılık'ın da yüzde 50'si Ciner'e devredildi

Turgay Ciner'in, Sabah Yayıncılık'ın yanısıra Sabah Pazarlama'da da Dinç Bilgin'e ait olan 1 trilyon 100 milyar liralık sermaye payının tamamını aldığı da açıklandı. Bu hisse devirlerinden sonra Sabah Yayıncılık ve Sabah Pazarlama'daki çoğunluk hisseleri Ciner'e geçti.

Yapılan açıklamaya göre, Sabah Yayıncılık 20 trilyon 390 milyar lira (30 milyon dolar) karşılığında el değiştirirken, 7'şer kişilik yönetim kurullarında Turgay Ciner dört kişiyle, Bilgin Grubu da üç kişiyle temsil edilecek.
Turgay Ciner'in gerçekleşen Sabah operasyonunda hisselerin çok küçük bir bölümünü kendi namına aldığı görülürken, Park Holding şirketlerinden Penye Lux Tekstil San. ve Ticaret A.Ş., Park Marina İşletmeciliği Turizm Denizcilik A.Ş ve Park Savunma San. Otomotiv, Tekstil, Gıda, İnşaat, Ziraat, Tıbbi ve Kimyevi Malz. ve Ekipmanları Tic. A.Ş. de ortaklar arasına katıldı.

Sabah Gazetesi haberi “Medyada dev işbirliği” başlığıyla duyurdu. Haberde şu ifadere yer verildi. “Park Grubu, yazılı ve görsel basında Türkiye'nin önde gelen şirketler topluluğu olan Bilgin Grubu'yla ortaklık kurdu. Tirj, rating, teknoloji ve içerik kalitesinde Türk medyasının lider yayın organlarına sahip olan Bilgin Grubu, Park Grubu'yla dev bir işbirliğine gitti. Enerji, madencilik ve hizmet sektöründe büyük yatırımları olan Park Grubu Bilgin Grubu'yla yüzde 50'şer payla ortaklık kurdu.

Yazılı basında Türkiye'nin en yüksek tirajlı gazetesi SABAH, televizyon yayıncılığında atv ve aralarında Aktüel, Para, Esquire ve Cosmopolitan'ın da bulunduğu 32 dergiyle alanlarının önde gelen yayın organlarının sahibi olan Bilgin Grubu, bu dev işbirliğinin yaratacağı sinerjiyle büyük güç kazandı.”

Sabah Gazetesi’nin yeni sahibi Turgay Ciner, Sabah Gazetesi’nin çoğunluk hisselerini almasından dolayı bir açıklama yaptı. "Uzun süredir takdirle izlediğim, Türk basınında yeniliklerin öncüsü Sayın Dinç Bilgin'le kurduğumuz bu yeni yapılanmanın her iki gruba da büyük sinerji sağlayacağına inanıyorum. Bu sinerji sayesinde, Türk basınında çıtayı her gün daha yükseğe çıkartan SABAH Grubu'nun yeni hamlelere imza atacağına ve kârlılığını daha da artıracağına kuşkum yok."  

Turgay Ciner’in Portresi

1995 yılında özelleştirmeden 36 milyon dolara Havaş'ın (Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş.) yüzde 60'ını satın alarak, hizmet sektörüne girdi. 1997 yılında İsviçre Havayolları (Swissair) ile işletme ortaklığına gitti. 1998 yılında kalan yüzde 40 hissenin özelleştirilmesi için açılan ihalede de en yüksek teklifi 27.1 milyon doları veren Ciner Havaş'ın tamamını ele geçirdi. Ciner daha sonra Havaş'ın yüzde 40'ını İsviçreli Swissport Int.'e sattı.

Turgay Ciner'in sahibi olduğu Park Express ve Swissair'in kurduğu içhat şirketi Corssair, THY ile ortak iç hat şirketi kurdu.

Geçtiğimiz aylarda Çayırhan Termik Santralı'nın işlletme devrini alan Park Holding, tekstil sektöründeki yatırımlarını, enerji, madencilik ve turizme yönlendirmeyi planlıyor.

Bu arada, Ciner'e ait Park Holding kuruluşlarından Park Plaza Hotel ile Alman Dorint Hotels zinciri geçtiğimiz haziran ayında işbirliği anlaşması yaptı.

Dinç Bilgin’in Portresi

Sabah Gazetesi'nin kurucusu Dinç Bilgin, 1940 yılında İzmir’de doğdu. Bilgin, meslek hayatına dedesinin Selanik'te kuruduğu ve babasının 1924'te İzmir'e taşıdığı Yeni Asır'da başladı. Gazetenin muhabesebe servisinde çalışmaya hayatına atılan Bilgin, babasından devraldığı gazeteyi İstanbul'da yayımlamaya çalıştıysada başarılı olamadı. Bunun üzerine yeni bir gazete kurmak üzere İstanbul'a gelen Bilgin, 22 Nisan 1985 yılında borç aldığı paralarla Sabah'ı yayın hayatına soktu.